SARS-COV-2 Virüsü Semende Tespit Edilmedi

SARS-COV-2 Virüsü Semende Tespit Edilmedi

15 Nisan 2020, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Corona virüs etkisinin ülkemizde de hissedildiği ve ne yazık ki her geçen gün virüsten etkilenen kişilerin arttığı bugünlerde virüsün erkeklerin üreme ve cinsel hayatına etki edebileceği hakkında tartışma devam ediyor. Bu konuda henüz kabul edilmiş bir makaleyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Plastik ve Bisfenol-A Prostat Kanseri ve Kısırlığa Neden Oluyor

Plastik ve Bisfenol-A Prostat Kanseri ve Kısırlığa Neden Oluyor

27 Ocak 2020, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Son zamanlarda basında çıkan haberlerde yiyecek ve içecek korunmasında kullanılan plastik kaplarda bulunabilen Bisfenol A (BPA) maddesinin erkeklerde prostat kanserine yol açtığını belirtiliyor. Yapılan araştırmalar hayvan deneylerinde genital gelişimin üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermiş ve insanda yapılan araştırmalarda erkeklerde prostat kanseri ile bağlantısı olabileceğini göstermiştir.

BABA olmak için Erkeğin biyolojik saati var mı?

BABA olmak için Erkeğin biyolojik saati var mı?

20 Ocak 2020, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

40 yaşın üzerinde çocuk sahibi olmak ileri yaşta baba olmak demek. Yurtdışında sperm bankaları, sperm donasyonu için 50 yaşın üzerinde erkeklerden kabul etmemeleri de erkeklerin sperm kalitesinin ileri yaşta inişe geçmesinden kaynaklanıyor. Kadınlardaki menapoz gibi olmasa da erkeklerin de yaşlanmayla birlikte üreme fonksiyonlarında zamanla azalma ve sperm kalitesinde bozulmalar olmaktadır.

Ketojenik diyet sperm kalitesini arttırabilir mi?

Ketojenik diyet sperm kalitesini arttırabilir mi?

15 Ocak 2020, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Beslenme, uyku düzeni, spor yapmak ve hareketsiz bir yaşamdan uzaklaşmak erkek sağlığı ve tabi ki sperm sağlığını etkileyen faktörlerdir. Sağlıklı beslenme ve kilo verme için çoğu beslenme ve diyet önerilerini sık sık medya aracılığı ile duymaktayız. Sağlık programlarında beslenme üzerinde konuşan uzmanlar kimi zaman çelişkili önerilerle beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmemizden bahsetmekte ve bu konuda pek çok kafa karışıklıklarına neden olmaktalar… Bu yazımda ketojenik diyeti ele alarak beslenme ve diyet uygulamalarının sperm kalitesi üzerine etkisi konusunda bilgiler paylaşacağım.

Testosteron Düşüklüğü Tedavisi

Testosteron Düşüklüğü Tedavisi

12 Eylül 2019, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Testosteron seviyeleri yetişkinliğin erken dönemlerinde zirve yapar ve yaş ilerledikçe düşer. 50 yaş ve üzeri erkeklerde meydana gelen cinsel isteksizlik, depresyon, iktidarsızlık, kas kütlesinin azalması, kilo alımı gibi birçok semptomun nedeni düşük testosteron seviyeleriyle ilişkilendirilir.

Azospermi (Azoospermia) Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Azospermi (Azoospermia) Nedir, Nedenleri Nelerdir?

08 Ağustos 2019, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Kısırlık, hem kadınlarda hem de erkeklerde sıkça karşılaşılan bir sağlık sorunudur ve kişinin bebek sahibi olmasını engelleyen bir etkendir. Erkeklerde meydana gelen kısırlık problemlerinin başında sperm kalite ve üretim bozukluğu gelmektedir. Alınan semen örneği içerisinde hiç sperm hücresinin olmamasına azospermi (azoospermia) olarak adlandırılmaktadır

Oksidatif Stres

Oksidatif Stres

15 Temmuz 2019, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Semen içerisinde bulunan serbest oksijen radikalleri (ROS) lökosit veya anormal spermlerden salgılanan metabolik yolaklarda ortaya çıkan doğal bir üründür. Az miktarda semende serbest oksijen radikalllerinin varlığı normaldir, spermin kapasitasyon ve fertilizasyon için gerekli olan akrozom reaksiyonunu aktive olmasını sağlar.

Spermde Şekil Bozukluğu

Spermde Şekil Bozukluğu

29 Mayıs 2019, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Kısırlık (infertilite) teşhisi konulmuş çiftlerde, problemlerin yaklaşık %50’si erkek faktörü nedeniyle kaynaklanmaktadır. Erkek kısırlığı vakalarının birçoğunun ise sperm kalitesinin yeterli olmaması sonucunda meydana gelmektedir.