Randevu Al

Erkek Kısırlığı Tedavisi

erkek kısırlığı tedavisi

Çocuk sahibi olma problemi yaşayan çiftlerde sorunun yaklaşık %50’si erkek faktöründen kaynaklanmaktadır. Yapılan tetkikler sonucunda erkek doğurganlık sorunlarından şüpheleniliyorsa, problemin çözümü için bir üroloji ve androloji uzmanına başvurulması gerekebilir. Androloji uzmanları, özellikle erkek cinsel sağlığı ve üreme sağlığı üzerinde yoğunlaşmış üroloji uzmanlarıdır ve tıpkı kadın kısırlığını tedavi etmekte uzman olan jinekologlar gibi, erkek kısırlığı tedavisi için özel olarak eğitim almış hekimlerdir.

Kısırlık (infertilite) nedir?

Kısırlık (infertilite), 1 yıl boyunca gerçekleşen korunmasız ilişkiden sonra gebe kalamama olarak tanımlanmaktadır ve he 8 çiftten birinde görülür. Daha önce hiç hamile kalmamış bir kişi birincil kısırlığa (primer infertilite) sahipken, önceden hamileliği olan kişinin ikincil kısırlığı olduğu kabul edilir. Bununla birlikte genel olarak, erkek kısırlığının her iki durumda da değerlendirilmesi ve tedavisi neredeyse aynıdır. Kısırlık (infertilite) vakalarının son on yıl içerisinde artmasının nedenleri arasında ebeveyn olmanın geciktirilmesi, evlilik yaşının ilerlemesi, kontraseptif tekniklerin kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar sayılabilir.

Üreme çağındaki çiftlerde 1 ay içerisinde gebelik oluşma oranı oldukça düşük iken, %90’dan fazlası 1 yıl içinde gebe kalmaktadır. Erkek faktörü kısırlığı (erkek infertilitesi) saptanan vakaların %30’unda yalnızca erkekte bir anormallik tespit edilmektedir. Son yıllardaki teknolojik gelişmelerle birlikte erkek kısırlığının (erkek infertilitesi) tedavisi ile ilgili seçenekler çoğalmıştır. Bu bölümde erkek infertilitesinin değerlendirilmesi ve tıbbi tedavisi gözden geçirilmiştir.

O zaman birlikte öğrenelim: Erkek Kısırlığı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde kısırlık nedenleri nelerdir?

Erkek kısırlığının (erkek infertilite) en yaygın nedeni varikoseldir. Skrotumda genişlemiş damarların oluşması sonucu meydana gelmektedir. Varikosel, bir veya iki tarafta da oluşabilir. Yaş faktörü de önemli bir kısırlık nedenidir. İlerleyen yaşla birlikte varikoselin etkisi ile sperm parametrelerinde bozulma artabilir.

Kısırlık nedenleri arasında sayılabilecek diğer etkenler şöyledir:

 • Üreme sisteminde oluşan tıkanıklıklar,
 • İnmemiş testisler,
 • Düşük sperm sayısı,
 • Anormal şekilli olan veya doğru hareket etmeyen spermler,
 • Hormon problemleri
 • Kanser gibi bazı hastalıklar,
 • Bazı ilaçlar
 • Enfeksiyon veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
 • Sertleşme problemleri (Erektil disfonksiyon).

Erkeğe bağlı kısırlığın %50 sinde neden bilinmemektedir (idiopatik infertilite). Bu gibi durumlarda genetik, yaşam tarzı veya çevresel faktörler etkili olabilmektedir.

Erkeklerde kısırlık nasıl anlaşılır?

1 yıl süreyle gerçekleşen korunmasız ilişki sonrasında bebek sahibi olunamıyorsa, erkeklerde kısırlığın (infertilite) teşhis edilmesi için yapılabilecek incelemeler şöyledir:

 • Ürolojik muayene:

Fiziksel muayene, çok çeşitli doğurganlık problemlerinin belirlenmesinde etkilidir. Ürolog tarafından testislerin boyutu, varikosel varlığı, sperm kanallarının varlığı (vas deferns) değerlendirilir.

 • Semen analizi:

Teşhis esnasında, doğurganlık tedavisinin başında yapılan bu tetkik; mastürbasyon yoluyla meni örneğinin alınmasını gerektirir. Spermiogram, ejakülatta bulunan spermin kalitesini ve tutarlılığını incelemek için kullanılan temel bir testtir. Ayrıca, sperm sayısını (konsantrasyon), hareketli sperm oranını (hareketlilik), ileriye doğru hareket etme kabiliyetini (motilite) ve anormal sperm sayısını (morfoloji) belirlemek için kullanılır.

 • Hormon seviyeleri:

Hormonlar, vücudun sıvılarında dolaşan endokrin bir bez tarafından sentezlenen karmaşık kimyasal maddelerdir. Vücudun başka bir yerinde bulunan organları, hücre gruplarını tetikler veya kontrol eder. FSH (folikül uyarıcı hormon), erkeklerdeki sperm yapımı ve olgunlaşması için gerekli sinyalleri yollar. Testiste sperm yapımı bozulduğunda genellikle FSH yükselir. Bazı durumlarda ise FSH sperm yapımı olmadığı halde normal seviyelerde olabilir. Testosteron ise, erkek cinsiyet özelliklerinin gelişimini uyarır. Sperm üretim bozukluğu olan erkeklerin yaklaşık yarısında testosteron seviyeleri de normalin altında olduğu görülmektedir. Bu hormonlar, üreme sağlığı için oldukça önemlidir.

 • Testis biyopsisi:

Bu inceleme lokal anestezi altında, testisten küçük bir örnek alınarak yapılır. Bu küçük parçadaki hücreler, daha sonra boyanarak patolog tarafından değerlendirilir.

Erkek kısırlığı (erkek infertilite) tedavisi nasıl yapılır?

erkek kısırlığı tedavisi nasıl yapılır

Erkek kısırlığı (erkek infertilite) tedavisi, kısırlığa (infertilite) neden olan faktöre bağlı olarak yönetilir. En sık kullanılan tedavi türleri şöyledir:

 • Obstrüktif azospermi nedeniyle oluşan kısırlık (infertilite) durumunda cerrahi teknikler denenebilir. Bu durumda testisler sperm üretir ancak bir yerde meydana gelen tıkanma sonucunda semen örneğinde sperm bulunamaz. Cerrahi yolla, tıkanmayı tanımllanabilir ve tedavi edilebilir.
 • İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI, mikroenjeksiyon), tüp bebek tedavisinde uygulanan bir prosedürdür. Anormal hareketli veya az sayıda olan spermlerin yumurtaya nüfuz etmesinin imkânsız olduğu durumlarda tercih edilmektedir. En sağlıklı spermler seçilir ve embriyologlar tarafında yumurta hücrelerinin her birine tek tek enjekte edilir.
 • Perkütan epididim sperm aspirasyonu (PESA) prosedürü de yalnızca mikroenjeksiyon tedavisi esnasında uygulanmaktadır. Lokal anestezi altında yapılan bu işlem, vas deferenslerin veya epididim tıkanıklıklarında gerçekleştirilir. PESA, ciltten küçük bir iğnenin doğrudan epididim içine geçirilmesinden ibarettir. MESA ise cilde küçük bir kesi yaparak epididimi görerek sıvının alınması işlemine verilen addır. Daha sonra bu alınan spermler tüp bebek tedavisi (mikroenjeksiyon) için kullanılır.
 • Testis sperm aspirasyonu (TESA), lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Ciltten iğne ile girilerek sıvı veya doku alarak sperm elde etme ekniğine verilen addır. Doğrudan testislerden sperm numunesi alınmak için yapılır. Bu teknik, tıkanıklığa bağlı olduğunu bildiğimiz azoospermik erkeklerde sperm elde etmek için kullanılır.
 • Testis dokusundan sperm elde etme (TESE) lokal veya genel anestezi altında testis cerrahi yöntemle açılır ve biyopsi yaparken alınan parçalar gibi testisin çeşitli yerlerinden testis dokusu örnekleri toplanır. IVF laboratuvarında bu parçalar içerisinde sperm varlığı araştırılır.
 • Mikro TESE: Sperm üretim bozukluğuna bağlı azoospermik erkeklerde testis dokusunda sperm araştırmak için kullanılan yöntemdir. İlk kez 1999 yılında Dr. Schlegel tarafından tanımlanmış ve 2002 yılından beri Türkiye’de ilk kez bu tekniği kullanarak yaygınlaşmasına katkıda bulundum. Amaç rastgele testis dokularını almak yerine operasyon mikroskobu ile dokuyu inceleyerek sperm üretebilecek bölgelerin tanınması ve bu bölgelerin alınmasıdır. Bu yolla testisten hem doku kaybı daha az olmakta hem de daha yüksek sperm bulma başarısı elde edilmektedir. İlginizi çekebilir: Mikro TESE Nedir?

Erkek kısırlığı (infertilite) ilaçları nelerdir?

Kısırlığa (infertilite) neden olan faktöre bağlı olarak, kısırlığı (infertilite) yönetmek ve hormonal dengesizlikleri düzeltmek için birtakım ilaçlar önerilebilir. İlaçlar, bazı erkeklerde sperm sayısını artırabilir. Beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezini uyaran klomifen sitrat gibi östrojen reseptör blokeri reçete edilebilir. Böylece; sperm üretimini artırabilen folikül uyarıcı hormon (FSH) ve luteinize edici hormonun (LH) salınabilir.

Testosteron düzeyi düşük olan erkeklere FSH ve LH seviyelerini ayarlamak ve sperm üretimini artırmak için insan koryonik gonadotropini (hCG) verilebilir. Testosteron seviyelerini düzenli olarak takip etmek için kan testleri yapılır ve ilaçların dozları buna göre ayarlanır.  Sentetik testosteron ilaçları kısırlık tedavisinde reçete edilmemektedir. Bu tür takviyeler, erkeklerde sperm sayısını azaltabilen etkilere sahiptir.

Hem yüksek hem de düşük tiroit hormon seviyeleri sperm üretimini etkileyebilir. Tiroit hormon seviyelerinin düzenlenmesi için ilaç tedavisi uygulanır.

Hangi ilaçların ne sıklıkta ve hangi dozda alınacağı mutlaka uzman hekimler tarafından belirlenmelidir.

RANDEVU AL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir