Randevu Al

Mikro Tese Ameliyatı Nasıl Yapılır?

mikro tese ameliyatı

Mikro TESE, erkekte semen analizinde sperm çıkmaması durumunda (azospermi) yapılan cerrahi bir işlemdir. Menisinde sperm üretim bozukluğuna bağlı hiç sperm bulunmayan (azospermi) erkeklerin testisinden sperm çıkarılmasına ve bu kişilerin tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmasına imkân veren ve sıklıkla başvurulan bir operasyondur. Sperm kalitesi bozuk olan kişilere de bazı özel durumlarda mikro TESE ameliyatı yapılabilir ve bu yolla sağlıklı spermler elde edilebilir.

Menide sperm hücresi olmamasının farklı sebepleri olabilir.

• Sperm kanallarında tıkanıklık olması
• İnmemiş testis durumu
• Hormonal dengesizlik
• Doğuştan sperm kanallarının olmaması
• Genetik nedenler
• Farklı hastalıklar nedeniyle ilaç kullanımı
• Çeşitli enfeksiyonların olması
• Radyasyona maruz kalmak

Ancak sperm üretim bozukluğuna bağlı azospermi olan hastaların yaklaşık yarısında bunun nedenini tıpta açıklayabilecek herhangi bir test yada yöntem bulunmadığından nedeni açıklanamayan ‘idiopatik’ olarak adlandırıyoruz.

Mikro TESE Ameliyatı ile Sperm Bulunabilir mi?

Mikro TESE ameliyatında testis tek bir kesi ile tamamen açılır ve doku mikroskop ile 16-24 hatta bazı mikroskoplarda 40 kat büyütülerek sperm üretimi olması muhtemel bölgeler tespit edilir. Sperm üreten kanallar testisin içerisinde değişik bölgelerde görülebildiği için genişlemiş tubuller (kanalcıklar) kolaylıkla ayırt edilir ve gerekli dokular işlemi gerçekleştiren ürolog tarafından toplanır. Bu doku örnekleri Tüp bebek laboratuvarında (IVF Laboratuvarında) birtakım işlemlerden geçirilerek içlerindeki canlı sperm hücreleri (hareketli sperm hücreleri) araştırılır. İlk bakıda sperm hücreleri görülemezse alınan örnekler santrifüj (yıkama) işleminden sonra tekrar dikkatli bir şekilde taranır. Kesin olarak sperm bulunup bulunmadığı bu yıkama işleminden sonraki kontrolde belli olur. Yıkama işlemi sonrası sperm araştırma işlemi laboratuvarda yaklaşık 3-4 saat sürede tamamlanır. Eğer arama sonrasında sperm bulunursa ve anne adayı hazırlanmışsa yumurtalar da aynı gün toplanır ve tüp bebek laboratuvarında aynı gün mikroenjeksiyon işlemi yapılır.

İlk olarak 1999 yılında Cornell Üniversitesi’nde Dr. Schlegel tarafından açıklanan mikro TESE operasyonu testis orta bölümden kanlanmasına dikkat edilerek enine geniş bir kesi ile açılmakta ve mikroskopla büyütülen kanalcıklar incelenerek içerisinde sperm bulunduğu düşünülen tubuller (kanalcıklar) toplanmaktadır. Bu operasyonda kullanılan mikroskop doku yapısının görünmesinde yarar sağlamaktadır. Daha geniş çaplı, opak, beyaz renkteki tubullerin toplanması ve bu parçaların laboratuvarda ayrıştırılması ile daha yüksek oranda sperm elde edilmesi başarılmıştır.

Mikro TESE operasyonu genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır. Hasta uyanmadan bölge lokal anestezi uygulanarak uyuşturulduğundan hastaların operasyon sonrasında ağrısı olmamaktadır. Testisleri saran ve vücuda yaklaştıran skrotal suspansuvar adını verdiğimiz özel bir iç çamaşırı giydirerek operasyon sonrası hastanın hareket sırasında konforu sağlanır. Mikro TESE işleminden sonra hasta 3-4 saat gözlem altında tutulur ve daha sonra istirahat için evine gönderilir. Operasyon sonrasında kanama gibi erken komplikasyonları önlemek için soğuk kompres uygulaması önerilir. Tekrarlayan Mikro-TESE operasyonlarından sonra testisten çok az doku çıkarıldığı için testosteron hormon eksikliği görülme riski düşüktür. Üretim bozukluğuna bağlı azospermik erkeklerin yaklaşık yarısında bu yolla sperm bulunmaktadır.

Mikro TESE yöntemi, ilk kez testisten sperm elde etme işlemi olarak uygulanan çoklu biyopsi yöntemine kıyasla çok daha fazla sayıda ve daha iyi kalitede sperm elde etme imkanı sunar. Mikro TESE yönteminin diğer bir avantajı ise mikroskop altında testisi besleyen damarların daha iyi gözlenmesi ve testise verilen hasarın asgari düzeye indirilmesidir.

Mikro TESE Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

• Operasyon öncesi 6 saatlik açlık gerekir. Su dahil hiçbir şey içilmemelidir.
• Operasyon bölgesinin önceden kıllardan temizlenmesi gerekir.
• Operasyon sonrası testisler üzerine baskı yapacak ve ağrıya neden olacak kıyafetler giymemelisiniz, operasyondan sonra özel bir külot giydirilecektir ancak bedeninize uygun testisleri yukarıda tutacak saran slip tarzı veya boxer iç çamaşırı getirin.
• Operasyondan 3-4 saat sonra taburcu olacaksınız. Ancak araç kullanamazsınız ve anesteziden çıkacaksınız. Yanınızda bir refakatçi ile hastaneye gelmeniz önerilir.

Mikro TESE Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Mikro TESE ameliyatı, ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyondur. Operasyon yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. Operasyon öncesinde 6 saatlik açlık ile hastaneye gelinmesi gerekmektedir. Mikro TESE ameliyatı sonrası hasta 3-4 saat gözetim altında tutulur. Hastanın anesteziden çıkması ve kesinin takip edilmesi önemlidir. Daha sonra hastanın şartları uygunsa taburcu edilir. Taburcu edildikten sonra hastaya 3–4 gün ev istirahati önerilir. Hastanın 10 gün süre ile ağır bir işle uğraşmaması ve fiziksel aktiviteden uzak durması gerekmektedir. İyileşme döneminde hastanın doktorun önerilerine uyması ve ilaçlarını düzenli alması şarttır.

Mikro TESE Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

• Mikro TESE operasyonundan sonra hastanın narkozdan çıkması gözlemlenir. Hastanede anesteziden sonra da tüm vücut fonksiyonlarının gözlem altında tutulması gerekir.
• Hasta Mikro TESE ameliyatı sonrası 3-4 saat dinlendikten sonra taburcu edilmeli ve de hastaneden ayrılırken araç kullanmaması önerilir. Ameliyat günü hastaneye bir refakatçi ile gelinmesi önerilir.
• Mikro TESE ameliyatı sonrası hastanın yatarak kalması gerekmez ancak 10 gün süre ile ağır fiziksel aktivite yapılmaması ve cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Doktorun önerilerine uyulması önemlidir.
• Ameliyattan 48 saat sonra pansuman değiştirilir.
• Mikro TESE ameliyatının ardından 3 gün sonra duş alınabilir.
• Operasyon sonrası hastaların 10-15 gün testisleri yukarda tutan iç çamaşırı veya suspansuar kullanması önerilir.
• Dikişler yaklaşık bir haftada kendiliğinden erimektedir. Dikiş alma işlemine de gerek yoktur.

Mikro TESE Ameliyatı Kaç Kere Yapılabilir?

Öncelikle hastanın klinik bulguları ve daha önce geçirmiş olduğu ameliyatların sonuçları birlikte değerlendirilmesi gerekir. Bu değerlendirme sonrasında Mikro TESE ameliyatını tekrarlamaya gerek olup olmadığına karar verilir. Mikro TESE ameliyatının kaç kez uygulanabileceği hastadan hastaya değişiklik gösterebilir, doktorunuzun değerlendirmesi sonucunda gerek gördüğü takdirde birden fazla defa yapılabilmektedir.

Mikro TESE Ameliyatında Sperm Bulunamazsa Ne Yapılmalıdır?

Mikro TESE ameliyatında erkekte sperm bulunamazsa, işlem sırasında alınan dokular patolojik incelemeye gönderilmeli ve inceleme sonucunda çıkacak olan patolojik tanı, hastanın bundan sonra nasıl bir yol izleneceğine klinik bulguları da göz önünde bulundurularak karar verilmelidir. Hastaların değerlendirmesi sonrasında hormon değerlerine göre bir süre ilaç tedavileri ile takip yapılabilir ve süreçte yeniden mikro TESE işlemine sperm bulunma olasılığı varsa karar verilebilir.

Mikro TESE Ameliyatı Riskleri Neler Olabilir?

Mikro TESE ameliyatı sırasında hiç sperm hücresine rastlanmayabilir veya sperm öncül hücreleri görülebilir. Bu ameliyat açısından bir sonuçtur ve daha sonrasında nasıl bir yol izleneceğine klinik değerlendirmeler yapılarak karar verilir. Sperm kanallarında tıkanıklık olan bir hastada sperm bulunma şansı; hormonal veya genetik problemi olan hastaya göre her zaman yüksektir. Ameliyat sonrası nadiren operasyon yerinde enfeksiyon ya da kanama olabilir. Ağrı yaşanabilir. Ancak ağrı kesici ile geçecek kadar bir ağrı yaşanabilir. Operasyon sonrası 3. ve 6. aylarda testosteron (erkeklik hormonu) seviyesinde azalma görülebilir. Testosteron seviyesinin normal değerine geri dönmesi 18 ay kadar sürebilir.

RANDEVU AL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir