Randevu Al

Sperm Kalitesi Nedir, Nasıl Artırılır?

sperm kalitesi

Gebeliğin oluşması için sağlıklı yumurta ve sperm hücreleri gereklidir. Fakat pek çok erkek, sperm kalitesini yalnızca bebek sahibi olmaya çalışırken veya kısırlık teşhisi ile karşı karşıya kaldığında fark etmektedir. Sperm sayısı ve kalitesi erkeklerde değişkenlik gösterebilir. 1 yıl içerisinde düzenli ilişki sonrası eşinin gebeliği oluşan erkeklerde yapılan sperm analizleri ile normal referans değerleri belirlenmiştir. Ancak ortalamanın altında kalan sperm parametrelerinde de kadınlarda bir problem yoksa ve yaşları genç ise gebelik oluşabildiğini biliyoruz. Günümüzde spermin değerlendirilmesi hala mikroskop altında spermlerin sayı, hareket ve yapısının değerlendirilmesi şeklinde yapılmaktadır. Aslında bu kaba bir değerlendirmedir, erkekte sperm kalitesini fonksiyonel olarak değerlendirilmesi sağlayan bir test bulunmamaktadır.

Fiziksel veya çevresel etkenler sperm kalitesi üzerinde olumsuz etkilere sahip olsa da, sperm kalitesini arttırmak için yapılabilecek unsurlar mevcuttur.

Sperm nasıl üretilir, nasıl olmalıdır?

Spermler, erkek üreme hücreleridir ve amaçları sağlıklı yumurta hücrelerini dölleyebilmektedir. Sperm; testisler tarafından üretilmektedir. Bir sperm hücresinin üretilmesi, olgunlaşması ve penis yoluyla vücut dışına atılması süreci yaklaşık olarak 64-72 gün süren bir zaman içerisinde gerçekleşmektedir.

İlginizi çekebilir: Sperm Analizi Nedir, Yapılması İçin Örnek Nasıl Verilmelidir?

Spermler, cinsel uyarım sonucunda semen adı verilen bir sıvı ile birlikte vücut dışına çıkar.  Semen, ejakülasyon sırasında üretradan gelen beyaz veya gri renkli sıvı olarak tanımlanabilir. Bu sıvının tamamı testislerden gelmez, hatta çok az bir kısmı ancak sperm ihtiva eden kısmı testislerden gelir. En fazla sıvı seminal vezikülden salgılanır ve spermi besleyici koruyucu maddeler içerir. Prostat sıvısı dışarı çıkan sıvının bir kısmını oluşturur, şeffaf su gibi akışkan bir sıvıdır. Boşaldıktan sonra gelen meninin sıvılaşmasını ve yine koruyucu birtakım enzimler içerir. Boşalma olmadan sertleşme sonrasında gelen şeffaf sıvının büyük bir kısmı prostat sıvısıdır, sperm içermez.

Spermin kalitesini belirleyen önemli parametreleri hacim, sayı (konsantrasyon), canlılık (vitalite), hareket (motilite) olarak belirtebiliriz. Bu parametreler, semen numunesi genellikle mastürbasyon yoluyla alınarak yapılan analizler sonucunda değerlendirilir. Dünya Sağlık Örgütü 2010 kriterlerine göre, semen sıvısının normal ortalama değerleri şöyledir:

 • Sperm Sayısı (konsantrasyonu), mililitrede en az 15 milyon olmalıdır.
 • Alınan numunedeki toplam semen hacmi en az 1,5 ml olmalıdır.
 • Ejakülattaki spermlerin toplam sayısı en az 39 milyon olmalıdır.
 • Spermlerin en az %58’inin canlı olması gerekir.
 • Sperm hücrelerinin yapısı kruger değerlendirmeye göre %4 ve üzeri normal olmalıdır.
 • Spermlerin en az %32’si hızlı ve ileri hareketle yüzmelidir.

Bu içeriğimize baktınız mı: Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Sperm kalitesi nedir, nasıl artar?

sperm kalitesi nasıl artar

Sperm hücrelerinin verimli olabilmesi için konsantrasyon, hacim, canlılık gibi özelliklerinin yeterli değer aralığında olması gerekir. Semen sıvısı analizi sonrasında alınan sonuçların, standart verilerin üzerinde olması spermin kalite bakımından yeterli olduğunu göstermektedir. Erkeklerin, kadının yumurtasını döllemek için iyi hareket eden, çok sayıda kaliteli spermlere ihtiyacı vardır. Sağlıklı spermlerin hamilelik oluşturma şansı daha yüksektir.

Spermler, erkek vücudunda yaşam süresi boyunca sürekli üretilmekte olan hücrelerdir. Bir erkekte yeterli kalitede sperm hücrelerinin üretilmesi için, yaşantısında bazı önlemlerin alınması ve düzenli, sağlıklı beslenme ve uyku düzenine dikkat etmesi gerekir. Pozitif yaşam tarzı değişiklikleri, sperm miktarında ve kalitesinde 2 ile 3 ay gibi bir sürede iyileşmeye neden olabilmektedir.

Sperm kalitesini artırmak için ne yapılmalı?

 • İdeal kilo aralığı korunmalı:

Doğru hormon dengesine sahip olmak, sağlıklı spermler için çok önemlidir. Aşırı yağ dokusu, bu hormonların dengesizleşmesine neden olabilir ve spermlerin sağlığını her yönden etkileyebilir.

 • Doğru beslenilmeli:

Tüketilen tüm besin maddelerin katkısız, taze ve doğal olmasına dikkat edilmelidir. İşlenmiş ve katkı maddesi ilave edilmiş besinler spermler için zararlıdır.

 • Uyku düzeni oluşturulmalı:

Çok az ve çok fazla uyumak; vücudun stres seviyesini olumsuz yönde etkileyerek sperm sağlığına da zarar verir. Günde yaklaşık 8 saatlik bir uyku düzeni oluşturulması faydalıdır.

 • Egzersiz yapılmalı:

Egzersiz, sağlıklı sperm üretimi için mükemmel bir etkendir. Haftada en az 150 dakika, orta derecede fiziksel aktivite yapılması önerilir.

 • Vitamin değerleri korunmalı:

Özellikle A, D, C, E ve CoQ10 gibi vitaminler sperm sağlığı için önemlidir. Vitamin değerlerinin yeterli düzeyde olmaması halinde, hekim önerisi dahilinde takviye alınabilir.

 • Sıcaklıktan kaçınılmalı:

Spermler, vücut sıcaklığının 1 ile 2 derece daha altında yaşarlar. Testisleri ve dolayısıyla spermleri fazla ısıya maruz bırakmak doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Dizüstü bilgisayarlar, hamam, jakuzi, dar giysiler genital sıcaklığı arttırabilir.

 • Kafein miktarı sınırlanmalı:

Yapılan araştırmalara göre çok fazla kafein tüketen erkeklerde sperm sayısının azaldığı tespit edilmiştir. Kahve, çikolata, bazı bitki çayları ve enerji içeceklerinde bulunan kafein alımı en aza indirgenmelidir.

 • Zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı:

Belirli bir miktardan fazla alınan alkol, sperm üretimini azaltır. Tütün ürünleri ise sadece sperm sayısını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda spermin daha az hareketli olmasını da sağlamaktadır.

Bu içeriği okuyan kullanıcılar, buna da göz attı: Sperm Azlığı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Sperm kalitesini artırmak isteyenler nasıl beslenmeli?

sperm kalitesini hangi besinler artırır

Düşük sperm sayısı, genellikle çinko eksikliği veya temel vitamin eksikliği ile ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle, sperm kalitesini attırmak için bazı gıdaların yeterli düzeylerde tüketilmesinin faydalı olabileceği düşünülmektedir.

 • Bitter çikolata:

Sperm ve semen hacminin yeterli düzeyde olması için gereken amino asitler bitter çikolatada mevcuttur. Aynı zamanda antioksidan içeriği de yüksektir. Aşırı tüketimi kilo alımına sebep olacağı için sınırlı sayıda tüketilmelidir.

 • Sarımsak, Maydanoz:

Sarımsak; cinsel organlara kan akışını artıran ve spermi hasardan koruyan allisin maddesi içermektedir. Ayrıca sperm hareketliliğini artıran bir antioksidan olan selenyum ve B6 vitamini bakımından da zengindir.

 • Ananas:

Erkek libidosunu arttırdığı ve bromelain adı verilen bir enzim nedeniyle cinsiyet hormonlarını düzenlediği bilinmektedir. Vücudunun sperm üretme yeteneğini artıracak olan C, A ve B1 vitaminleri de içermektedir.

 • Kuşkonmaz:

Yüksek miktarda C vitamini içerir, antioksidan özelliği ile spermlere koruyucu etki oluşturur.

 • Brokoli:

A vitamini eksikliği, düşük doğurganlığın yaygın bir nedenidir ve sperm hareketlerini yavaşlatmaktadır. Brokoli, kırmızı biber, ıspanak, kayısı, tatlı patates ve havuç gibi besinler A vitamini yönünden zengindir.

 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler-Ispanak:

Folik asit yüklü bu besinler sperm sağlığı ve hareketliliği için önemli kaynaktır. C vitamini de içeren bu besinler sperm sayısının da artmasına yardımcı olur.

 • Ceviz:

Omega-3 yağ asitleri içeren ceviz, sperm sayısını artırır ve cinsel organlara olan kan akışını düzenler.

RANDEVU AL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir