Kök hücreden sperm elde edilmesi için önemli bir adım!

Fransız araştırmacılar Mayıs 2015 tarihinde açıkladıkları testisten elde ettikleri kök hücreler ile laboratuvar ortamında sperm elde etme tekniğinin patent başvurusunun sonuçlandığını bildirdiler. Associated press’in 17 Eylülde yayınladığı haber Mikro TESE yöntemi ile sperm bulunmayan, sperm üretim bozukluğuna bağlı azospermik erkekler ayrıca çocuk yaşta kanser tedavisi görecek olan çocukların ileride sperm üretiminin laboratuvar ortamında sağlanması açısından büyük önem taşıyor. Fransa’nın Lyon kentinde bulunan Kallistem laboratuvarından yapılan açıklamada bu tekniğin öncelikle deney hayvanları üzerinde test edilmesinin başarılı sonuçlar vermesinden sonra  insanda immature spermatogonial hücrelerden (spermin öncül olgunlaşmamış hücreleri) dış ortamda spermler elde ettiklerini açıkladılar. Patenti alınan bu teknik için uzun yıllardır çalıştıklarını, insanda tedavi olarak kullanılması açısından  bir süre daha araştırmalarının devam etmesi gerektiğini belirttiler.
 
Bu konuda yenilikleri bekleyen hastalarım için çok önemli olan bu haber, testisten elde edilen spermatogonium veya vücutta bulunan kök hücrelerden dış ortamda sperm elde etmenin mümkün olabileceği umudunun belki de beklenenden daha kısa bir sürede gerçekleşebileceğini gösteriyor. Gelişmeleri takip ederken mutlaka araştırmaların bilimsel dergilerde yayınlanması ve bağımsız bilim adamları tarafından sonuçların kabul görmesini beklememiz gerekiyor. Basın yoluyla yapılan bu tür açıklamalar genellikle yenilik bekleyen çiftlerimizde çok büyük beklentilere ve arkasından hayal kırıklıklarına da neden olabiliyor. 2011 yılında buna benzer olarak Japon Bilim adamları sıçanlardan elde edilen kök hücrelerinden laboratuvar ortamında sperm elde edildiğini ve bu spermler ile canlı yavruların doğduğunu bildirmişlerdi. Ancak geçen süre içerisinde insan spermi elde edilmesi aşamasında bir gelişme aynı araştırma merkezinden bildirilmedi.
 
Sperm üretim bozukluğu sonucu testisten sperm elde etme teknikleri uygulanan ancak sperm bulunamayan erkeklerde umudumuzu arttıran bu gelişmelerin insan kök hücrelerinden başarılı sonuçlarını heyecanla izlemeye devam ediyoruz.

Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu
Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Türkiye'de özellikle erkek üreme sağlığı üzerinde uzmanlaşmış Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız