infertil erkekler ve oğulları

İnfertil Erkekler ve Oğulları

03 Ocak 2022, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Tıpta bugüne kadar cevaplanamamış bazı sorular vardır. Bunlardan biri de yardımcı üreme teknikleri ile çocuk sahibi olan erkeklerin, erkek çocuklarında ileride kısırlık sorunu görülüp görülmeyeceğidir. Çocuk sahibi olma sorunu olan erkeklerin erkek çocuklarında ileride kısırlık sorunu olabilecek bugün için bildiğimiz genetik hastalıklar hakkında bilgi içermektedir.

obez erkek ve üreme sağlığı

Obez Erkek ve Üreme Sağlığı

03 Ocak 2022, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Sperm üretimi mekanizması sıkı ve hızlı çalışmak isteyen bir motor olduğundan ve kendinize çok iyi bakmadığınız takdirde, sperm kalitesinin ve üreme sağlığı bundan zarar görebileceğinden zaman zaman bahsediyorum. 

Semen Analizi

Spermiogram (Sperm analizi) nedir ?

25 Ekim 2021, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Spermiogram, Sperm kalitesini yani sayı, hareket ve yapısal özelliklerini değerlendirmek için yapılan teste verilen addır. Aynı zamanda semen analizi veya sperm analizi olarak da adlandırılır.

Covid-19 Hastalığının Erkek Üreme Sağlığına Etkisi

Covid-19 Hastalığının Erkek Üreme Sağlığına Etkisi

29 Mart 2021, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Corona Virüs ailesinden SARS- CoV-2 olarak adlandırılan tipi 2019 yılının aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ilk insanda enfeksiyona yol açtığı bildirilerek COVID-19 salgını olarak adlandırıldı. Bu enfeksiyonun erkek üreme sağlığı üzerinde testosteron salınımı, sperm üretimi ve cinsel yolla bulaşma riski üzerinde yapılmış çalışmalardan derlenen bilgiler aktarılmaktadır.

Semen Analizinizi Nerede Yaptırdığınız Önemlidir

Semen Analizinizi Nerede Yaptırdığınız Önemlidir

08 Şubat 2021, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Semen analizi erkek infertilitesinin değerlendirilmesinde günümüzde en çok kullanılan testlerin başında geliyor. Semen analizinde, semen sıvısı içerisinde bulunan spermlerin sayısı, hareketi ve yapısal olarak normal olup olmadıklarını inceliyoruz, ayrıca sıvı miktarı, ph, renk, koku gibi yine fiziksel özellikleri değerlendiriyoruz.

İkinci MikroTESE Operasyonunda Sperm Bulunabilir mi?

İkinci MikroTESE Operasyonunda Sperm Bulunabilir mi?

11 Ocak 2021, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Menide sperm yokluğu olarak adlandırılan durum erkek faktörüne bağlı çocuk sahibi olma sorunu yaşayan çiftlerin yaklaşık %15’inde görülmektedir. Bu makalede, azospermik erkeklerde ilk Mikro-TESE başarısızlığı olanlarda ikinci Mikro-TESE operasyonunda sperm bulma başarısı ve bunu etkileyen klinik bulgular araştırılmıştır.

İnfertilite Tedavisinde Cinsellik

İnfertilite Tedavisinde Cinsellik

07 Ocak 2021, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Bir aile kurmaya çalışırken seks özellikle heyecan verici olabilir. Siz ve eşiniz birlikte geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarabilir, bir çift olarak ilişkinizi geliştirebilir ve eşinizi cinsel anlamda tanımanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Erkek Kısırlığı Mitler ve Gerçekler

Erkek Kısırlığı Mitler ve Gerçekler

21 Aralık 2020, Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Bir çift hamilelik sorunu yaşadığında, bunun sebebinin kadına bağlı olduğunu varsaymak genel kanıdır. Pek çok kadın düzenli olarak kadın doğum uzmanlarını ziyaret eder. Kısırlıkla ilgili endişelerini açıkça doktoruyla paylaşıma olasılığı daha yüksektir.