Azospermi | Azospermi Nedir?

Azospermi Nedir?

Menide hiç sperm hücresinin görülmemesi durumuna tıp dilinde Azoospermia (azospermi) denir. Erkek popülasyonunda %1 oranında görülmesine rağmen infertil (çocuk sahibi olma sorunu yaşayan) erkeklerin %10-15’inde azospermi görülür.

Azospermi testise bağlı, testisten spermin çıkışını sağlayan kanallara ait veya hipofizer hormon salgısındaki azlığa bağlı olmak üzere 3 sebepten kaynaklanır. Bu nedenlerin araştırılması ve teşhis konulması için öncelikle erkeklerin bir üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve muayene edilmesi gerekir.

Azosperminin en sık görülen nedeni testise ait nedenlerdir. Bunları doğumsal nedenler: (testisin gelişmemesi-anorşi-, inmemiş testis, kromozom bozuklukları veya y kromozom üzerindeki genetik bozukluklar -genetik-), doğum sonrası nedenler: yaralanmalar, cerrahi müdahaleler, testis tümörü, testis torsiyonu (testisin kendi etrafında dönerek kan akımının kesilmesi), kabakulak hastalığına bağlı testisin iltihaplanması, toksik maddeler (kemoterapi), radyasyona maruz kalma (radyoterapi), Aşırı sıcağa maruz kalma, testosteron hormonu gibi anabolik steroid kullanımı, karaciğer sirozu veya böbrek yetmezliği gibi sistemik hastalıklar. Ancak testise ait nedenleri bilinen bu durumların dışında erkeklerin yaklaşık %50’sinde günümüzde halen teşhis konulamamaktadır. Bu gruptaki erkekleri idiopatik azospermik erkekler (testise ait sperm üretim bozukluğu) olarak adlandırmaktayız. Daha az sıklıkla pre-testiküler dediğimiz hipofiz hormon eksikliğine bağlı hipogonadotropik hipogonadizm dediğimiz azospermi ile karşılaşmaktayız. Hipogonadotropik hipogonadizme bağlı azospermi ilaçla (gonadotropin hormonları) tedavi edilebilen tek azospermi nedenidir. Avrupa ve Amerikan Üroloji Derneklerinin Kılavuzlarında Hipogonadotropik Hipogonadizm dışındaki azospermik erkeklerde klinik araştırmalardaki veriler yetersiz olduğundan ilaç tedavisi önerilmemektedir.

Sperm üretim bozukluğuna bağlı azospermik erkeklerde varikosel muayenede tespit edilebilir. İleri derece varikoseli olan (grade 3) üretim bozukluğuna bağlı azospermik erkeklerde varikoselin düzeltilmesi dışarı sperm çıkışını sağlayabilir (bkz: https://emrebakircioglu.com/blog/azospermik-erkeklerde-varikosel-tedavisi)

Azospermi (Azoospermia) nasıl tespit edilir?

Spermiogramda tespit edilir. Ancak sadece bir spermiogram sonucuna bakarak ve santrifüj sonrası oluşan çökeleği incelemeden bu teşhisi koymak doğru değildir. 3-5 günlük cinsel perhiz yapılarak, en az 15-20 gün ara ile bakılan 2-3 spermiogram sonrası hiç sperm hücresi görülmemiş ise azospermi (azoospermia) tanısı konulur.

azoospermi

Azospermi tespit edilen erkekte sperm çıkışı olabilir mi?

%15-20 oranında daha önce azospermi teşhis edilmiş olan erkeklerde arada sırada az sayıda da olsa sperm çıkışı olduğu tespit edilebilir. Kriptozospermi (cryptozoospermia), virtual azospermi veya şiddetli OAT gibi adlandırılan bu durumun tespiti için aralıklı olarak semen analizi ve santrifüj sonrasına bakmak gerekir.

Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu
Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Türkiye'de özellikle erkek üreme sağlığı üzerinde uzmanlaşmış Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu.

Yorumlar
+447702519224
+447702519224
08/02/2020, 21:37

Hi sir My name is Muhammad and I have been diagnosed with azoospermia.


Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu
Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu
17/02/2020, 09:27

Dear Muhammed,

Firstly we need to understand why you have azoospermia and then find solutions for the treatment.

 


Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorum *

Ad Soyad *

Eposta *

Telefon