Size Baba Diyebilir Miyim

Size Baba Diyebilir Miyim?: Yirmiden fazla, çeşitli mesleklerden ve yaşlardan erkeğin, baba olduktan sonra hissettikleri ve hayatlarındaki değişimleri anlatan bir kitap. İstanbul Bilgi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Ulusalarası yüksek lisans öğrencisi Büşra Hacısalihoğlu ve Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu Tuğçe Yılmaz'ın basıma hazırladığı bir derleme. 

Hayatın içinden, samimi olarak anlatılan yaşanmış bu öykülerin sizlerin de hoşunuza gideceğini düşünüyorum. Bu kitabı okuduktan sonra türlü sıkıntılara göğüs gererek ve uğraşlar sonunda baba olma fırsatını yakalayan erkeklere yaşadıklarını ve duygularını aktarmak isterlerse bu bölümde yer vermek istiyorum. Umarım bu paylaşımlar, baba olmak için ellerinden geleni yapmaya çalışan erkeklere ve çocuk sahibi olmak isteyen tüm çiftlere ilham ve umut kaynağı olur.    

Türk sinemasının önemli yapıtlarından biri olan ‘Babam ve oğlum’ filminde Sadık rolünü canlandıran oyuncu Fikret Kuşkan’ın  kitapta anlattıklarından bir bölümü size aktarıyorum:

“Babalıkla ilgili sorulan sorulara cevap vermek bir yana, babalıkla ilgili konuşabilmek benim için öylesine zor ki bunu ancak babasız büyüyen çocuklar anlayabilir. Rol modeli olmayan babanın, babalık üzerine konuşabilmesi aslında bir hayli güçtür ama rol modelini ister olsun ister olmasın, çocuğunuz şöyle veya böyle babalığı öğretir. Benim rol modelim Gün’üm, Gece’m, oğullarım. Bütün saflıkları ve içtenlikleri ile bana babalığı öğrettiler. Yeter ki siz bir baba olarak faydalı zaman geçirip dinlemeyi bilin, çok şey öğrendiğinizi göreceksiniz. Her ne koşulda olursa olsun dinleyin. Bırakın da çocuklarınız size bir şey öğretsin. Siz siz olun bir çocuk ya da hayvanla boy ölçüşmeye, oyun oynamaya, onun zekasını küçümsemeye kalkmayın, yenilirsiniz. Saflık, temizlik, içtenlik, ve samimiyet onların anladığı tek gerçektir ve çocuklar babalarının onlara bıraktıkları izleri takip ederek gerçeğe ulaşırlar. Yeter ki siz iz bırakın.”

Fikret Kuşkan 52 yaşında, iki çocuk babası, Oyuncu

 

Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu
Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Türkiye'de özellikle erkek üreme sağlığı üzerinde uzmanlaşmış Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız