Randevu Al

Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Eğer bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız ya da tüp bebek tedavisine girecekseniz erkeğin sperm sayısı bu anlamda önemli bir faktördür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), belirli aralıklar ile androloji çalışmaları için kılavuzlar yayınlıyor ve bu kılavuzlara göre; erkeklerde sperm sayısı için alt limit mililitrede 15 milyon, toplam semen örneğin ise 40 milyon olmalıdır. Bu sayının altında sperm sayısına sahip erkeklerde çocuk sahibi olabilme süresi uzuyor. Bununla birlikte özellikle belirtmemiz gerekir ki, bebek sahibi olabilmek için sadece yüksek sayıda sperm olması yeterli değil.

Yani, sayının yanında spermin hareketliliği ve spermlerde var olabilen şekil bozuklukları da çok önemlidir. Bununla birlikte bazı erkeklerde örneğin varikoseli olan erkeklerde sperm parametreleri normal görülmesine rağmen çiftin çocuk sahibi olma problemi görülebilir. Sadece sperm analizine bakarak erkeğin değerlendirilmesi yeterli olmaz, mutlaka erkek infertilitesi ile ilgilenen Üroloji Uzmanı tarafından muayenesi ve değerlendirilmesi gerekir.

Sperm analizinde hareketli spermlerin ne kadarının normal yapıda olduğu da son derece önemlidir. Toplam hareketli sperm sayısı 5 milyon olan ve yapısal problemi olmayan erkeklerin doğal yolla veya aşılama (IUI) dediğimiz teknikle çocuk sahibi olma şansı yüksektir. (Genellikle hastalarımız duyduklarında çok şaşırıyorlar 100 spermden 4’ünü normal olarak görmüş ise, sperm yapısını normal olarak kabul ediyoruz). Sperm yapısal (morfoloji) bozukluğu olan erkeklerde spermin içerisindeki DNA yapısında da hasar olma ihtimali yapılan çalışmalarla incelenmiş ve ortaya çıkarılmıştır. O nedenle sperm yapısal bozukluk olmadığı halde açıklanamayan çocuk sahibi olma problemi yaşayan erkeklerin semen örneklerinde serbest oksijen radikallerinin ölçümü (ORP) veya sperm DNA hasarı testi yapılabilir. Semen içerisindeki serbest oksijen radikallerinin artması spermin içerisindeki DNA yapısını bozarak gebeliği engelleyebilir veya düşüklere neden olabilir. Spermde DNA hasarı ve semende ORP bakılması sperm kalitesinin değerlendirilmesi açısından kullandığımız yeni testlerdendir.

Detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsin: Sperm Analizi Nedir?

Sperm Analizi ile yaptığımız değerlendirme son 2-3 aylık spermlerinizin genel durumunu öğrenmek açısından önemlidir. Ancak aradan 3 ay geçmişse mutlaka yenilemek gerekir. Özellikle tüp bebek tedavilerine başlamadan önce yapılan yanlış uygulamalardan biri hastanın 6 önceki veya daha eski sperm analizlerine bakarak tüp bebek tedavisine eşinin başlatılmasıdır.

Bu sebeple pek çok erkeğin işlem günü alınan örneğinde sperm kalitesinin yetersizliği ve hatta hiç sperm olmaması (azospermi) durumu yumurta toplama işleminin yapılacağı son günde anlaşılmaktadır. Bazı erkekler sperm ejakülatta görülmediği için mikro TESE işlemine yönlendirilmektedir. Erkekler bilgilendirilmeden ve değerlendirilmeden mikro TESE işlemlerine alınabilmektedir. Erkek faktörü düşünülen çiftlerde tüp bebek tedavisine alınmadan erkeklerin bir Üroloji Uzmanı tarafından değerlendirilmesi, nedenlerin araştırılması ve tüp bebek uygulaması düşünülüyorsa öncelikle güncel sperm analizinin yapılması hem hastanın bilgilendirilmesi açısından hem de tüp bebek başarısı açısından çok önemlidir.

Bir semen analizinde:

 • Sperm sayısı (hacim)
 • Spermin yapısı
 • Spermin hareketliliği değerlendirilir.

Spermin sayı, yapı ve hareketlilik sonuçları erkek infertilitesini belirlemek için önemli verilerdir. Doktorunuz farklı zaman ve koşullarda testi birden fazla sayıda yaptırmanızı isteyebilir. Bu şekilde değişik koşullarda elde edilen sonuçlar bir arada değerlendirilir ve kesin değerlendirme bu şekilde yapılır.

Sperm Sayısı Neden Önemlidir?

Doğal yollarla hamilelik için erkeğin sağlıklı yani yapı bozukluğu olmayan hızlı ileri hareketli sperm sayısıdır. Gebelik için sadece bir yumurta ve bir sperm gerekli desek de spermin kalitesi de gebelik ihtimalini artırır. Sadece çocuk sahibi olma konusunda değil, sperm sayısı ve yapısı erkek için bütünsel sağlık açısından da bir göstergedir, çünkü üreme sisteminin sağlıklı çalışıp çalışmadığını gösterir. Son yıllarda yapılan çalışmalar çocuk sahibi olma problemi yaşayan erkeklerin ilerleyen yaşla birlikte kanser hastalığı da dahil olmak üzere sağlık sorunları yaşayabileceğini göstermiştir. Ayrıca üretim bozukluğuna bağlı azospermik erkeklerin yaklaşık yarısında testosteron hormon eksikliği (hipogonadizm) ile karşılaşmaktayız. Sperm kalitesini arttırmak, hormon optimizasyonu için tedavi vermek açısından bu erkeklerin bir Üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Yapılan klinik araştırmalara göre düşük sperm sayısına sahip erkeklerin daha yüksek yağ oranı ve daha yüksek tansiyon değerlerine sahip oldukları belirlenmiştir. Ayrıca metabolik sendrom yaşadıkları ve yaşam kalitesinde de azalma olduğu görülmüştür. Kısaca yaşam tarzınız sperm üzerinde belirleyici bir faktördür.

Sperm sayısı doğurganlığı nasıl etkiler?

Düşük sperm sayısı ve kalitesi ile eşinizi hamile bırakma şansınız azalır. Erkek infertilite faktörü, genellikle düşük sperm sayısından dolayı, birçok çiftin gebe kalma zorluğunun yaygın bir nedenidir. Ancak çiftler aynı zamanda doğurganlığı etkileyebilecek diğer sağlık ve cinsel sorunları da yaşıyor olabilir. Sperm sayısı ve kalitesi ile birlikte bunlar da değerlendirilmelidir.

Düşük Sperm Sayısı Tedavi Edilebilir mi?

Düşük sperm sayısı nedenleri:

 • Genetik
 • Geçmiş rahatsızlıklar
 • Kullanılan ilaçlar
 • Genel sağlık durumu
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir.

Öncelikle sperm sayısı, kalitesi ve hareketliliği için semen analizi yapılmalı, ardından diğer faktörler de incelenmelidir.

Yapılacak olası tedaviler ise:

 • Ameliyat: Varikosel ya da tıkanmış damarlar varsa, ameliyat ile müdahale gerekebilir.
 • Antibiyotik tedavisi: Bakteriyel bir enfeksiyon varsa ve bu da sperm sayınızı etkiliyorsa, antibiyotik tedavisi verilebilir.
 • İlaç ve Danışmanlık: Erken boşalma veya erektil disfonksiyon gibi sorunlar konusunda danışmanlık ve ilaç tedavisi kullanılabilir.
 • Hormon tedavisi ve takviye ilaçlar: Yüksek veya düşük hormon seviyelerinin kısırlığı etkilediği durumlarda, hormon tedavileri yardımcı olabilir.

Bunların hepsine doktorunuz karar veriri ve tedavi konusunda da ilaç önerilerini doktorunuz vermelidir.

Sperm Sayısı Artırılabilir mi?

 • Düşük sperm sayısının birçok nedeni tıbbi müdahale gerektirse de, yaşam tarzı seçimleri de etkili olabilir. Aşağıdaki öneriler sperm sayısını artırabilir:
 • Kilo kontrolü: Obez veya fazla kilolu olmak, düşük sperm sayısına neden olabilir. Diyet ve egzersizle sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz önerilir.
 •  Vitamin takviyesi: Doktorunuz vücudunuzdaki vitamin ve mineral eksikliklerini belirlemek için kan testi isteyebilir. Beslenme programınıza yeni yiyecekler eklemenizi, vitamin ve mineral seviyelerinin düzelmesine yardımcı olmak için takviyeler almanız önerilir.
 • Alkol, uyuşturucu ve sigara kullanımı dahil, madde bağımlılığından kaçınmanız gerekir.
 • Sıkı olmayan, pamuklu çamaşır kullanmayı tercih edin.
 • Aşırı sıcak ortamlarda bulunmaktan kaçının.
 •  Aşırı stresli ortamlardan kaçının.

İlginizi çekebilir: Sperm Azlığı Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Sperm Sayısını Etkileyen Çevresel Faktör var mıdır?

Ağır metallere veya kimyasallara, X-ışını veya radyasyona maruz kalma gibi çevresel faktörler sperm miktarına ve kalitesine zarar verebilir. Uzun süre oturmak, dizüstü bilgisayarda çalışmak, saunaya girmek sperm üzerinde zararlı bir etkiye neden olabilir. Aşırı sıkı iç çamaşır giymek de spermi olumsuz etkiler. Sağlıklı sperm üretimi için optimum sıcaklık, vücudun geri kalanından 1-2 derece daha düşük olmalıdır.

Sperm Sayısı Düşük Olduğunda IVF tedavisi nasıl uygulanır?

İn vitro fertilizasyon (IVF), yani tüp bebek tedavisinde, sağlıklı bir sperm ve sağlıklı bir yumurta olması gereklidir. Tüp bebek tedavisinde sperm ve yumurta uygun şartlarda hazırlanmış olan embriyo laboratuvarında döllendirilir. Yumurtanın döllenmesi, konvansiyonel IVF tekniği veya mikroenjeksiyon tekniği (ICSI) ile yapılabilir. Erkeğin spermini kullanan mikroenjeksiyon (ICSI) tedavisi, fallop tüp lezyonları, ileri endometriyozis ya da erken yumurtalık yetmezliği olan kadınlarda olduğu gibi erkek kısırlığı vakaları için de önerilmektedir. Suni döllenme gibi daha basit üreme destek tedavilerinin başarısız olduğu hastalar için de bu yöntemler önerilmektedir.

RANDEVU AL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir