Kabakulak Orşiti Sonrası Azospermik Erkekte Tedavi Süreci

30 yaşında erkek, 4 yıllık evli ancak gebelik oluşmamıştı. 2014 yılında yapılan incelemelerde FSH yüksek ve total testosteron değeri düşük ve semen analizinde hiç sperm çıkmadığı tespit edilmişti. Daha önce başvurduğu merkezde ilaç tedavisine başlanmış ancak 2 yıl boyunca ilaç kullanılmasına rağmen dışarı sperm çıkışı olmamış ve sperm çıkma şansının bundan sonra olmayacağı belirtilmişti.

Mart 2016 da muayenehanemde yaptığımız görüşmemizde hastam 18 yaşında kabakulak geçirdiğini bu sırada testislerinin aşırı ağrı ile birlikte şiştiğini belirtti. Genital muayenede her iki testisin normal boyutların altında olduğunu tespit edildi. Testosteron seviyeleri düşük olduğundan uygun ilaç tedavisi düzenlenerek yaklaşık 3 ay boyunca testosteron seviyelerinin normal düzeylerde olması takiplerimizle sağlandı. Çiftin Mikro TESE işleminde eşinin de hazır olması isteği doğrultusunda, eşi ICSI uygulaması için yumurta çoğaltma tedavisini başlattı.

Mikro TESE operasyonunu eşinin hazır olduğu günün sabahında gerçekleştirmemiz gerekiyordu. Önceki tecrübelerimden kabakulak orşiti sonrasında sperm bulma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu biliyordum ve hastamla bu bilgiyi paylaşmıştım. Ama yine de operasyonda sperm bulunamazsa ve operasyonun sonunda olumsuz sonuç alırsak endişesi ile operasyona başladık.

Mikro TESE operasyonunu yumurta toplama işleminin planlandığı günün sabahında gerçekleştirdik. Operasyonda daha önce kabakulak hastalığı sonucu azospermi olmuş erkeklerdeki gibi testis içerisinde tubul yapılarının ileri derecede hasar görmüş ve neredeyse ipliksi bir görünümde olduğunu tespit ettik. Dikkatli bir şekilde sistematik olarak testis iç yapısını incelerken testisin küçük bir kısmında genişlemiş tubulleri bularak ışık mikroskobunda sperm varlığının araştırılması için embriyoloğumuza gönderdik. Sonuç olumluydu, hatta az miktarda hareketli sperm varlığı görüldüğü belirtildiğinde hem çift hem de kendi adıma mutlu olmuştum. Diğer testisin araştırılmasına gerek kalmadan operasyonu sonlandırdık. Hastalarımıza sonucun olumsuz olduğunu anlatmak yaptığım işin en zor kısmıydı ve buna bir kez daha gerek kalmadığı için çok mutluydum.

Alınan spermlerin mikroenjeksiyon ile uygulanmasında oluşan 4 embriyodan 1 tanesi transfer edildikten sonra eşinin kanda bakılan gebelik testi pozitif geldi. 

Not: Görsel kabakulak hastalığı geçirmiş azospermik hastada mikro TESE işlemi sırasında çekilmiştir.

Bu yazı 25 Ekim 2019 tarihinde yazılmıştır.
author-avatar
Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Türkiye'de özellikle erkek üreme sağlığı üzerinde uzmanlaşmış Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu.

Yorumlar
comment-avatar
Mustafa ece
14/06/2020, 11:13

20 yaşinda kabakulak gecirdim hormon testlerim gayet iyi çikti ama sper hücresi cıkmadi nasil bi yok izlemeliyim yada ilaç tedavisi var m


author-avatar
Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu
14/06/2020, 11:37

Erişkin yaşta geçirilen kabakulak hastalığı testis tutulumu (orşit) yapabilir sonuç olarak testisin iç yapısındaki tubuller yapının enflamasyon ile bozulması ile sperm yapımı azospermiye neden olacak şekilde azalabilir. Bu durumu düzeltecek bir ilaç tedavisi yoktur. Ancak bazı erkeklerde sperm yapımı ile birlikte testosteron hormonu azalması (hipogonadizm) ortaya çıkabilir. Bu durumda testosteron seviyelerini arttırmak için ilaç tedavisi uygulanır. 

Mikro TESE yöntemi ile testis dokusundan sperm elde edip, ICSI yöntemi ile eşinizin yumurtalarının döllenmesi yoluyla sizin çocuk sahibi olmanızı sağlayabiliriz. Kendi tecrübelerimizde testis dokusunda sperm bulma olasılığı %90 civarındadır. Elde ettiğimiz spermlerin kalitesi ICSI sonrası canlı doğum ile sonuçlanma olasılığı en yüksek grup olarak kabakulak orşitine bağlı azospermik erkeklerdir diyebilirim. Zhang HL ve ark. Nisan 2020 de Asian J. Andrology de yayınlanan makalesinde kabakulak orşitine bağlı azospermik erkeklerde mikro TESE ile sperm bulma oranı %100 (23 hastada) ve ICSI sonrası canlı doğum %74 olarak bildirilmiştir.


Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorum *

Ad Soyad *

Email *

Telefon