Gönderen : Y. ve Z.

Biz evlenir evlenmez bir bebeğin yolunu gözlemeye baslayalım istiyorduk. Birkaç ay geçtikten sonra bu olmayınca nedenini merak etmeye başladık ancak yine de 11 ay bekledik. 11 ay sonra eşim önce ünlü bir hastanede spermiogram yaptırdı. O günün akşamı evde hastaneden verilen dokumanları incelerken sperm bozuklukları ile ilgili ilk bilgileri ediniyorduk. Azospermiye ilk o dokumanda rastladık. Aklımda kalan cümleler: azospermi sperm bozukluklarının en ileri şeklidir. menide hiç sperm olmaması halidir. buna rağmen azospermi umutların sonu değildir. Artık azospermi sorunu olan erkeklerin de çocuk sahibi olabilmeleri mümkündür. Bu cümleleri okuduktan sonra eşimle aramızda "yani umutların sonudur demek istiyorlar" diye konuştuğumuzu çok iyi hatırlıyorum. Ertesi sabah eşim hastaneden elinde sperm sayısı: 0 yazan tahlil sonucu ile geldi. Yani azospermi. tahlil sonucu böyle çıkan bir çiftin neler hissedebileceğini anlatmak cok zor. Esim bebeğimizi kucağıma alana kadar bana söylemedi ama o gun hastanenin konuyla ilgili uzman profesoru evlat edinmeyi düşünebileceğimizi çünkü bu durumdaki çiftlerin bebek sahibi olmalarının imkansiz olmasa da çok çok düşük bir ihtimal olduğunu söylemiş. Sadece tahlil sonucuna bakarak.

İlk günlerin şokunu attıktan sonra araştırmaya başladık. İki doktorun ismine ulaştik. İkisiyle de görüştük. İkincisine, Dr. Emre Bakırcıoğlu'na güvendik ve tedaviye onunla başlamaya karar verdik. Bu kararı vermemizde Emre Bey'in hastalarından bizimle birebir aynı durumda olup o günlerde bebek bekleyen bir çiftle karşılaşmış olmamızın da payı vardı.

Emre Bey tedavi boyunca her aşamada bizi çok net bir şekilde bilgilendirdi, sorularımızı hiç cevapsız bırakmadı. Yine de süreç çok zordu bizim için. azosperminin nedeninin çocuklukta yaşanan inmemiş testislerden kaynaklandığını öğrendik. Eşim 5 yaşında iki taraflı kasık fıtığı ameliyatı geçirmişti. Bu ameliyat için geç kalınmış bir yaşmış 5, eşim bu nedenle sperm üretimi ile ilgili problem yaşıyormuş. Yine de mikrodiseksiyon TESE ile içerde sperm uretimi olan bölgeler varsa tespit edilebilirmiş. Çok az sayıda hatta 1 tane bile sperm bulunabilse hamilelik şansım varmış. Yapılan testler ve tetkikler sonrasında Emre bey şansımızın % 60 olduğunu söyledi. Sevindik ve o andan itibaren bu işin olacağına inandık. Başka çaremiz de yoktu. Tedaviden olumlu sonuç alınabilmesi için haleti ruhiyemizin iyi olması önemliydi. Tahlil sonucunu aldığımız günden Emre Bey'den % 60 ihtimali duyduğumuz ana kadar, test ve tetkik sonuçlarını beklerken, aslında çok yol kat etmiştik. En azından deneyebilecektik, bir tedavi şansımız vardı. Benim için en önemlisi buydu. Ya spermiogram sonucu olumsuz olduğu için hiç şansımız olmasaydı? Ya da bu operasyonu başarıyla gerçekleştirip bizim durumumuzdaki çiftlerin çocuk sahibi olmasını sağladığını bildiğimiz doktorumuz Emre Bakırcıoğlu ile karşılaşmamış olsaydık?

Eşimin ameliyatı beklediğimden uzun sürdü. Ameliyat öncesinde benim tedavim de yapıldı. Çatlatma iğnesinin süresinin dolmasına dakikalar kalmıştı yani o 36 saat bitmek üzereydi, artık bebeğimin olamayacağından çok emindim ki beklediğim odaya hemşire dalıp yumurta toplama işlemi için giymem gereken önlüğü uzattı. Çok çabuk olmalıymışım, acele etmem gerekiyormuş. O an gebelik testi sonucunu aldığım andan daha büyük bir mutluluk yaşadım. Yumurtaların toplanacak olması demek sperm bulundu demekti.

2 sağlıklı embryomuz vardı. İkisi de transfer edildi. Evliliğimizin 2. yılını doldurmasına birkaç ay kala, Emre Bey'le görüstüğümüz, tedavi konusunda bilgi aldığımız o ilk günden tam tamına 1 yıl sonra oğlumuz doğdu. Şimdi 2.5 yaşında...

Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu
Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Türkiye'de özellikle erkek üreme sağlığı üzerinde uzmanlaşmış Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu.

Yorumlar

T. B.

T. B.

11/10/2020, 11:45

Biz 1,5 yıllık evli benim yaşım 26 eşim 30 yaşında olan ilk günden beri bebek sahibi olmak isteyen bir çiftiz. Ailemiz yakın çevremiz yaşımızın çok genç evlilik süremizin henüz çok kısa olduğunu soyleselerde kafasında her zaman en kötü senaryoları oluşturan acaba diye panikatak yasayan biri olarak kulak asmayip doktora gittik eşime bana ultrason ile bakıldı ve kan testi yapıldı bir sıkıntı yok dendi ultrason bu işi anlamak için yeterli mıydı? Eşime spermiogram testi yapıldı aldık sonucu yazılan normal değerlere bakarak karşılaştırma yapmaya çalışıyoruz bir yandan internetten yazıp bakıyoruz problem yok gibi doktora gidip gösterdiğimizde eşime senin çocuğun olmaz bosa uğraşma dedi dünya başımıza yıkıldı haliyle fakat içimde öyle birşey var ki bosa üzülüyormuşuz gibi hissediyorum bir yandan Allah'a inanıyorum en başta evlat verecek bize sıkıntı yok gibi geliyor bir doktor ile kalmayalım diyorum bir yandan da özel bir doktora yine gidiyoruz eşime bir iğne öneriyor fakat içim rahat değil bu ne iğnesi zararı olursa bosa yapılan birşeyse yine içime sinmeyen bir doktor iyisi kim iyisi neresi yoksa acele mi ediyoruz gerçekten derken 6 ay daha geçti ve 1 yıllık evlilik kesin bir problem vardı çok sevdiğim bir ablam var bana Emre ve Süleyman hocadan bahsetti kendisi onların sayesinde bebek sahibi olmuş bir anlattıki önce kişilik olarak nasıl insanlar olduklarını anlattı ve emre hocaya gitmeye karar verdik içimde nasıl bir umut tanımadan nasıl bir güven oluştu anlatamam eşimle beraber gittik önce kadın doğum doktoru süleyman hoca ile görüştük muane etti herşey iyi dedi yinede rahim filmi çekilsin görelim dedi ve tsh tahlili yapıldı rahim filmi sonucu değerlendirmesi sol tüpte ufak bir tıkanıklık varmış belki de bilmeden tedavi etmiş olduk rahim filmi çekildiği ayi takip eden aydan itibaren 3 4 ay içerinde hamilelik çok fazla görülüyor dedi sıra Emre hocaya geldi eşimi muane etti spermiogram istedi tekrardan bebek sahibi olabilirsiniz bir sorun yok dedi içimize serin sular serpti başka bir yer olsaydı bizi boş yere ilaçlarla oyalayıp olmaz size tüp bebek yapalim dicekti belki Emre Bakırcıoğlu ve Süleyman Tosun öncelikle çok değerli çok kıymetli hocalar karşısında kendinizi inanılmaz rahat hissedip şeffaf olabiliyorsunuz çok uzun yıllar evlat hasreti çeken senin asla çocuğun olmaz denilen arkadaşlar Emre Bakırcıoğlu hocama başvurun her konuda elinden gelenin en iyisini yapıp çok yardımcı olacaktır size bize gelince bir sıkıntı olmadığını çocuk sahibi olabileceğimizi öğrendim bu bize yeterli allah razı olsun iki hocamdan da daha vakti saatimiz varmış demek ki Allah'ım en kısa zamanda bize ve nerde varsa isteyen herkese hayırlı sağlıklı evlat nasip etsin.


Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

11/10/2020, 13:34

İnşallah amacınıza doğal yolla ulaşırsınız, yaşınız daha çok genç. Amacımız önce durum tespiti ve eğer doğal yolla gebelik oluşma şansı varsa ve çiftlerin aşırı stresi yoksa onları bir süre daha doğal yolla gebelik için beklemerine yardımcı olmaktır.   


Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız