Tıkanıklığa Bağlı Azospermi

Cerrahi olarak vas deferensin çift taraflı bağlandığı (Vazektomi) veya scrotal cerrahi/inguinal cerrahi sonrasında vas deferensin zarar gördüğü olgularda tıkanık bölgenin çıkarılarak vas deferensin uç uca yeniden bağlanması ile (Vazovazostomi) tedavi edilir. Epididimdeki tıkanıklıklarda ise yeniden vas deferensin epididime bağlanması (epididimovazostomi) ile tıkanıklık açılabilir. Bu iki cerrahi girişimde mikroskop altında mikrocerrahi yöntemle yapılır. Bu operasyonların başarısı cerrahın bu konudaki eğitimi ve tecrübeleri ile doğru orantılıdır.

Tıkanıklığa bağlı azospermide cerrahi sperm elde etme teknikleri:

PESA (Perkutan Epididimal Sperm Aspirasyonu):

Lokal anestezi sonrası ciltten iğne ile girerek epididimden sperm elde etme tekniğidir.

MESA (Mikro Epididimal Sperm Aspirasyonu):

Açık cerrahi yöntemle epididimden mikroskop altında gözlenerek kanallardan sperm elde edilmesi yöntemidir. Daha iyi kalitede sperm elde etmeyi sağladığından bu yöntemi kullanmaktayız.

TESA (Testiküler Sperm Aspirasyonu):

Testise ciltten iğne ile girilerek sperm elde etme yöntemidir. Sperm yapımının normal olduğu olgularda bazen uyguladığımız yöntemdir.

Ejakulatuar kanal tıkanıklığı:

Çok az miktarda meni çıkan bu hastalarda tanı transrektal ultrasonografi ile konulur. Prostat bölgesinde taş, kist veya geçirilmiş enfeksiyona bağlı bir yapışıklık sonucu tıkanıklık olabilir. İdrar yolundan girilerek yapılan endoskopik (Kapalı ameliyat) yöntemi ile bu bölgedeki tıkanıklık açılmaya çalışılır.

Endoskopik olarak (üreteroskopi) prostat bölgesi verumotanumda ejakülatuar kanal çıkışında taş oluşumu

prostat

Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu
Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Türkiye'de özellikle erkek üreme sağlığı üzerinde uzmanlaşmış Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız