Tedavi Endikasyonları

Varikoselin tedavi endikasyonlarından en önemlisi bir yıl boyunca düzenli ilişki sonrası çocuk sahibi olamayan erkekler ve tabi ki varikosel varlığıdır. Amerikan Üreme Sağlığı Derneği (ASRM) ve Erkek Üreme Sağlığı ve Üroloji Derneği’nin ortak yayınladığı varikosel ve infertilite raporuna göre şu durumların tamamının varlığında varikosel operasyonu önerilmelidir: 1. Testislerde elle yapılan muayenede varikoselin varlığının tespiti, 2. Çiftin infertilite problemi olduğunun bilinmesi, 3. Kadın fertilite problemi olmaması veya düzeltilebilir bir fertilite sorunu olması; gebelik açısından süre problemi olmaması 4. Erkekte semen analizinin anormal olması.

Sperm parametreleri normal olan, sadece sperm morfolojik yapı bozukluğu tespit edilen (teratozoospermi) olan erkeklerde ve subklinik varikosel yani ultrason ile varikosel varlığı tespit edilmiş elle muayenede varikosel olmayan erkeklerde operasyona gerek yoktur.

Erişkin bir erkek çocuk sahibi olmayı düşünmüyor ve palpe edilen bir varikoseli varsa, anormal semen parametreleri ve ileride çocuk sahibi olmayı planlıyorsa, ve/veya ağrı şikayeti varsa operasyona adaydır. Genç erkek semen parametreleri normal ancak ilerleyici testiküler fonksiyon bozukluğuna aday ise senede 1 veya 2 kez sperm analizi yapılarak spermiogenez takip edilmelidir. Son yıllarda ileri derecede varikoseli olan erkeklerin testosteron üretiminin de olumsuz etkilendiği saptandığından, testosteronu düşük olan erkeklere de tedavi endikasyonu olarak operasyon önerilebilir.

Tek taraflı veya çift taraflı varikoseli olan genç bekar erkeklerde varikosel operasyonu önermek için aynı taraf testis boyutunda azalma tespit edilmelidir. Eğer testis boyutlarında azalmanın objektif bir belirtisi yoksa yıllık testis boyutu ve/veya sperm analizi yapılarak takip yapılmalıdır. Sperm parametreleri bozulduğunda veya testiste karşı tarafa göre küçülme görüldüğünde varikosel operasyonu önerilebilir.

Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu
Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu

Türkiye'de özellikle erkek üreme sağlığı üzerinde uzmanlaşmış Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorum *

Ad Soyad *

Eposta *

Telefon